Про розподіл токсичних і потенційно токсичних елементів у вугіллі пласта С 10В шахти «Дніпровська» Павлоградсько-Петропавлівського геолого-промислового району Донбасу
Короткий опис(реферат)
У статті розглянуто особливості розподілу токсичних і потенційно токсичних
елементів (ТіПТЕ) у вугіллі пласта с 10в шахти «Дніпровська».
Мета роботи – встановити закономірності в розподілі ТіПТЕ у вугіллі пласта с 10в поля шахти «Дніпровська» Павлоградсько-Петропавлівського геолого-ромислового району Донбасу.
В результаті виконаних досліджень побудовані карти ізоконцентрат ТіПТЕ і карти регіональної складової їх вмісту по площі шахтного поля. Розраховані лінійні рівняння регресії між концентраціями токсичних і потенційно токсичних елементів і основними технологічними параметрами вугілля.
Аналізуючи результати статистичної обробки геохімічної інформації по пласту с 10в поля шахти «Дніпровська» можна встановити, що формування асоціації кобальту, нікелю, ванадію, свинцю, хрому та марганцю пов’язано із збагаченням цими елементами приконтактових зон вугільного пласта і генетично обумовлене впливом адсорбційного і окислювально-відновлювального бар’єрів на міграцію речовини в процесі діагенезу і катагенезу вугленосної товщі.
Було зроблено висновок, що берилій є єдиним елементом, переважно пов’язаним з органічною складовою вугілля. Геохімічна асоціація ртуті і миш’яку обумовлена їх генетичним зв’язком з сульфідною мінералізацією тріщинуватих зон тектонічної природи. Основне наукове значення результатів виконаних досліджень полягає у встановленні генетичних причин, які чинять істотний вплив на особливості розподілу ТіПТЕ у вугіллі пласта с 10в.