Підвищення якості транспортного обслуговування міським наземним пасажирським електротранспортом населення м. Дніпро за рахунок оновлення технічної бази транспортного підприємства (на прикладі КП «Дніпровський електротранспорт», м. Дніпро, Україна).
Abstract
Актуальність роботи обумовлено тим, що важливою складовою міського господарства є міський наземний пасажирський електротранспорт (МНПЕТ), призначений для перевезення громадян трамваями, тролейбусами відповідно до вимог життєзабезпечення населених пунктів. МНПЕТ займає провідні позиції на ринку транспортних послуг України. Разом з тим, сьогодення висуває до підприємств МНПЕТ більш жорсткі вимоги щодо якості послуг з перевезення пасажирів. Так, більш вимогливі показники стосуються комфортності користування цим видом транспорту, регулярності сполучення, безпечності поїздки, доступність тарифів, врахування потреб людей з обмеженими можливостями та ін. аспектів якості транспортних послуг з перевезень пасажирів у зв’язку з обраним Україною курсом на євроінтеграцію. Однак, останніми роками діяльність транспортних підприємств МНПЕТ характеризується низкою негативних факторів (зокрема погіршенням стану рухомого складу (РС) та якості транспортного обслуговування населення, зниженням рівня безпеки руху, зменшенням обсягів пасажироперевезень, скороченням експлуатаційної довжини тролейбусних та трамвайних ліній та ін.), зростанні рівня незадоволеного попиту населення послугами, що надаються. У зв’язку з високим рівнем взаємозв’язку наведених вище факторів, завдання з обґрунтування вибору ефективного трамваю при оновленні або модернізації існуючого парку транспортного підприємства - є актуальною задачею.
Об’єкт досліджень: процес перевезень МНПЕТ в транспортній системі міських пасажирських перевезень.
Предмет досліджень: метод формування комплексу вимог, які враховують споживчі, техніко-економічні, техніко-експлуатаційні властивості ТЗ МНПЕТ, щодо
формування раціональної структури парку транспортного підприємства міського електротранспорту.
Метою роботи є дослідження методу вибору ефективного (транспортного засобу) ТЗ для МНПЕТ - трамвая на основі інтегрального оцінювання споживчих, техніко-економічних, техніко-експлуатаційних, ергономічних, екологічних властивостей і надійності при формуванні раціональної структури або модернізації парку ТЗ, що експлуатуються у великих містах.
Наукова цінність: методичний підхід до розробки методики з з обґрунтування структури показників для вибору ефективного трамваю для МНПЕТ; визначена система комплексних показників вибору ефективного трамваю із відповідного модельного ряду ТЗ; розроблено алгоритм вибору ефективного трамваю з урахуванням першочергової важливості показників.
Практична цінність: Сформована структура показників для вирішення задач з вибору ефективного ТЗ для МНПЕТ; визначена система комплексних показників для вибору ефективного трамвая із відповідного модельного ряду ТЗ; розроблено алгоритм вибору ефективного трамвая з урахуванням першочергової важливості показників.
Рекомендації з впровадження: Керівництво автотранспортного підприємства міського пасажирського електротранспорту КП «Дніпровський електротранспорт» у м. Дніпрі надало позитивну оцінку та прийняло до розгляду питання щодо впровадження розробок проведеного дослідження в практичної діяльності з рекомендацій з оновлення або модернізації власного парку трамваїв. Отримані результати проведеного дослідження мають універсальний характер і можуть бути використані при оновленні або модернізації РС автотранспортних підприємств, що займаються міськими наземними пасажирськими перевезеннями електротранспортом.