Аналіз якості видобутого кам’яного вугілля та шляхи її підвищення на шахтах Західного Донбасу
Переглянути
Дата
2020Автор
Малашкевич, Д.С.
Петльований, М.В.
Постол, Н.О.
Постол, М.О.
Metadata
Показати повний опис матеріалуКороткий опис(реферат)
Мета. Аналіз показників якості видобутого вугілля та тенденцій їх змін у взаємозв’язку із параметрами очисних робіт у складних гірничо-геологічних умовах шахт Західного Донбасу.
Методика досліджень. Для досягнення поставленої мети використовувались статистичні дані щодо показників об’єму видобутку та експлуатаційної зольності шахт Західного Донбасу. Використовувались дані гірничо-геологічних прогнозів, показників очисних вибоїв та досягнуті на шахтах сучасні гірничотехнічні параметри систем розробки вугільних пластів.
Результати досліджень. Визначено тенденцію підвищення обсягів видобутку та погіршення показників середньої експлуатаційної зольності та величини присікання, що обумовлено збільшенням кількості введення в експлуатацію малопотужних вугільних пластів (менше 1,0 м). Обґрунтовано фактори, що впливають на підвищення зольності видобутого вугілля. Досліджено вплив прийнятої технологічної схеми виймання пласта та величини присікання на формування показника експлуатаційної зольності. Визначено, що у геологічних умовах пластів С9,С10в і С11 ш. ім. Героїв Космосу перехід очисних вибоїв з валового на селективне виймання вугілля дозволить знизити експлуатаційну зольність відповідно до 22%, 14,8% і 19,3% при послідовній схемі відпрацювання пласта.
Наукова новизна. Аналітично визначено та обґрунтовано тенденції зміни показників якості видобутого вугілля по шахтах Західного Донбасу. Виявлено аналітичні залежності зміни експлуатаційної зольності видобутого вугілля від прийнятої схеми відпрацювання пласта і величини присікання на прикладі шахти ім. Героїв космосу.
Практичне значення. Отримані результати доводять з практичної точки зору погіршення показників якості видобутого вугілля, що спонукає на розробку нових прогресивних технічних рішень видобутку чистого вугілля в очисних вибоях із мінімізацією виходу порід на денну поверхню.