МЕТОДОЛОГІЯ СТВОРЕННЯ БАГАТОФУНКЦІОНАЛЬНОГО РІЗНОРІВНЕВОГО ІНФОРМАЦІЙНО – НАУКОВОГО WEB – ПОРТАЛУ З ВИКОРИСТАННЯМ ЗАСОБІВ МОБІЛЬНОГО ЗВ’ЯЗКУ І WI-FI ТЕХНОЛОГІЙ (заключний звіт ГП-396)
Abstract
РЕФЕРАТ
Звіт про НДР: 118 стр., 8 рис., 3 табл., 3 додатки, 22 джерела.
Об’єкт дослідження – Інформаційно-аналітичний інструментарій розгортання інформаційно-наукового Web – порталу.
Метою роботи є створення сучасної корпоративної системи безперервної підготовки і перепідготовки фахівців, що базується на використанні новітніх портальних рішень корпорації Microsoft і технологіях та можливостях систем мобільного зв’язку національного оператора «Київстар GSM».
Особливості впровадження інформаційних технологій в освітні, науково-дослідні, управлінські технології процеси потребують принципово нових методів і засобів навчання, безперервної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації персоналу. Існуюча освітня система підготовки/перепідготовки кваліфікованих кадрів сформована в минулому сторіччі все менше відповідає викликам сучасності, очікуванням і запитам користувачів, стрімкому розвитку інформаційних технологій і потоків.
У НГУ протягом останніх років виконуються наукові дослідження, спрямовані на вирішення задач впровадження освітньо-наукових порталів, що базуються на застосуванні найновіших портальних рішень корпорації Microsoft і технологій мобільного зв’язку, їх адаптації до конкретних освітніх бізнес-процесів.
Задачі, що вирішені: Розробка детального проекту розгортання мережної інфраструктури порталу з розгортанням служб, що забезпечують функціонування багатофункціонального різнорівневого інформаційно-наукового Web – порталу. Формування вимог до сегментів мережі. Проектування архітектури. Визначення архітектури зберігання даних. Розгортання служби каталогів Розгортання служб бізнес-комунікацій. Розгортання Web-серверів. Розгортання служб зберігання даних. Розгортання служби мультімедіа. Дослідження особливостей функціонування служби мережевої служби безпеки та резервного копіювання та відновлення даних. Розгортання освітньої платформи. Розгортання служб віддаленого доступу (з використанням засобів мобільного зв’язку. Розгортання служб віддаленого доступу (з використанням Wi – Fi технологій). Заповнення контентом багатофункціонального різнорівневого інформаційно-наукового Web – порталу (організаційно - методична частина). Тестування розгорнутих рішень.
Визначення зон безпеки, ярусів і зв’язків між ярусами, обмеження зв’язку між зонами та ярусами, визначення мережних ролей та сегментів мережі. Формування вимог до інформаційних служб периферії, веб-служб периметру, зон проксі-служб периметру, зони служб імен периметра. Висновки на основі огляду технологій зберігання даних, наявності людських ресурсів, процесів та інструментальних засобів. Методологія розгортання служб каталогів (Active directory – логічна структура, простір імен, топологія портала.)
Розгортання служби бізнес-комунікацій. Обґрунтування вибору архітектури SQL – серверу, системи зберігання даних, проектування бази даних. Розробка та адаптація методологія розгортання Web-серверів навчально-наукового порталу технічного університету. Дослідження технології системного адміністрування доступу до науково-освітніх ресурсів технічного університету. Формулювання концепції використання технологій Microsoft в умовах технічного університету. Формулювання вимог до контенту освітньої платформи багатофункціонального різнорівневого інформаційно-наукового Web – порталу з використанням засобів мобільного зв’язку і Wi – Fi технологій. Забезпечення доступу віддалених клієнтів. Дослідження методології використання технологій Microsoft, що адаптована до умов технічного університету. Забезпечення доступу віддалених клієнтів, розгортання рішення міжсайтового доступу. Формування методології створення організаційно – методичної інформаційної частки контенту різнорівневого інформаційно-наукового Web – порталу. аналіз результатів дослідної експлуатації розгорнутого рішення за технологією Microsoft.
Основні наукові результати: для забезпечення доступу віддалених клієнтів до мережі інформаційно-комунікаційного порталу сформульовані вимоги до мобільного мережевого обладнання, багатокомпонентного середовища, розгорнутого на web- технологіях з метою об’єднання рішень у єдиний керований інформаційний простір: з швидким представленням інформації, координації дій мобільних співробітників, аналізу отриманих і розробкою нових управлінських рішень.
Встановлено, що розширення інструментально - інформаційного спектру технологій (як бездротових так і класичних) вимагає зміни парадигми освітніх процесів з врахуванням вимого до підвищенні якості навчання при зменшенні витрат часу на освітні процеси.
Визначені кваліфікаційні ознаки галузей можливого впровадження запропонованого технічного та технологічного рішення та точок їх прикладення:
Бізнес-процеси: маркетинг і продаж, закупівля, платежі, логістика й доставка, після продажне обслуговування.
Виробництво: оптимізація використання інтелектуальних і матеріальних ресурсів, інформаційне забезпечення технологічних процесів, скорочення часу на ухвалення рішення, підвищення гнучкості керування.
Освіта: забезпечення доступності, якості й ефективності; реалізація сучасних підходів до управління освітнім процесом; планування й прогнозування; керування інноваційною діяльністю.
Сформульовані очікуванні переваги запропонованого портального рішення:
мінімальні вимоги до периферійного обладнання і програмного забезпечення;
необмежена кількість користувачів;
простота застосування;
можливість доробки рішення («відкритий код»).
Визначені вимоги до управління обліковими записами служб та користувачів. Сформульовані етапи розгортання:
Аналіз існуючих служб віддаленого доступу що використовують Wi-Fi технології;
Формування основних вимог до автентифікації в мережі;
Визначення потрібної кількості служб для повноцінного віддаленого доступу.
Практична цінність отриманих результатів: процес розвитку та впровадження нових інформаційних технологій викликає швидкі та глибокі зміни в сферах промислового виробництва, зв’язку, в наукових дослідженнях та в освіті. Сучасні інформаційно - комунікаційні Wi-Fi технології спираються на досягнення в галузі комп’ютерної техніки та сучасних мережевих засобів. Своєчасне надання оперативної керуючої інформації забезпечує швидке реагування на процесі що динамічно розвиваються. Ядром бездротової мережі Wi-Fi є так звана точка доступу (Access Point), яка підключається до наземної мережевої інфраструктури (наприклад, офісній Ethernet-мережі) і забезпечує передачу радіосигналу. Зазвичай точка доступу складається з приймача, передавача, інтерфейсу для підключення до дротової мережі і програмного забезпечення для обробки даних. Після підключення навколо точки доступу утворюється територія радіусом 50-100 метрів (що має назву називають зоною Wi-Fi), на якій можна користуватися бездротовою мережею. Використання Wi-Fi технології доступу забезпечує:
Використання єдиного сховища даних;
Об’єднання додатків для розподіленої спільної роботи;
Дистанційне керування інноваційною діяльністю та спрощення спілкування з мобільним комп'ютером;
Створення локальної мережі в приміщеннях, де прокладка кабелю неможлива з фінансових або технічних причин.
Визначені та сформульовані вимоги до етапів розробки науково-методичного контенту порталу. Зазначено, що задля отримання інтелектуально – наукоємної освіти з метою забезпечення конкурентоспроможності випускників ВНЗ можливо при системному, збалансованому, комплексному підході:
формування загальної «інформаційної культури» університетської спільноти - від студента до професора;
підготовку власних висококваліфікованих кадрів, які володіють сучасною методологією створення інформаційних технологій (ІТ);
підтримку колективів, які виконують перспективні науково-дослідні роботи в галузі ІТ;
розвиток матеріальної бази;
встановлення творчих взаємовигідних контактів з провідними вітчизняними і закордонними фахівцями.
Отримані в ході виконання робіт практичні результати впроваджені у процеси інформаційного забезпечення в системі екстернатної підготовки фахівців, довузівської підготовки та підготовки за вечірньою формою. Дозволили забезпечили високу гнучкість інформаційного забезпечення екстернів, студентів вечірньої форми навчання та слухачів довузівської підготовки. Впровадження у педагогічну діяльність: багатофункціонального різнорівневого інформаційного освітньо-наукового порталу (http://mibo.nmu.org.ua) технічного університету у поєднанні з традиційними методами організації освітніх процесів дозволило підвищити гнучкість організаційно-адміністративних процесів, якість освіти студентів, покращити спроможність університету швидко реагувати на зміни в житті суспільства, підвищити якість навчання, оптимізувати розробку й впровадження у освітній процес нових методичних розробок, підвищити ступінь активного його впливу на ґрунтовні, засадоутворюючі тенденції, що формують майбутній ринок праці і, як наслідок – поліпшити конкурентоспроможність випускників, про що свідчить акт впровадження від 10.09.2008 р.
Висновки: Однією з основних ідей в галузі управління процесами на рубежі тисячоліть є ідея безперервності як нової парадигми мислення людини, що затверджує прагнення до постійного збагачення потенціалу, професійних можливостей, відповідно швидкий і динамічний розвиток виробничої і соціальної сфер, сприяє створенню різноманітних теоретичних моделей процесів в сфері бізнесу, виробництві, освіти, що базуються на принципі безперервності. Сучасні інформаційно - комунікаційні мобільні технології спираються на досягнення в галузі комп’ютерної техніки та сучасних засобів зв’язку. Наявність можливості мобільного доступу до інформації з урахуванням бурхливого розвитку інформаційно – телекомунікаційних технологій викликає швидке її старіння, забезпечує ефективне планування на основі результату поточного моніторингу бізнес та технологічних процесів. Надання оперативної керуючої інформації забезпечує швидке реагування на процесі що динамічно розвиваються, надаючи користувачам можливість отримувати інформацію насичену різними відео анімаційними додатками. Проблема підвищення ефективності управління і планування виробничими, науково-освітніми і бізнес – процесами шляхом створення та впровадження багатофункціональних порталів з можливістю організації каналів передачі даних між віддаленими об’єктами засобами мобільного зв’язку є найбільш актуальною на сьогодення. Наслідком її вирішення є оптимізація енерго-ресурсовитрат та мінімізація часу на аналіз ситуації та генерацію управлінського рішення. Отримані в ході виконання роботи науково-парктичні результаті дозволяють вирішувати вказані задачі, про що свідчить результати впровадження розроблених рішень до процесу організації навчання у Національному гірничому університеті.