Гідрогеологічні передумови і динаміка формування теплового ресурсу шахтних полів Західного Донбасу на основі моделювання
Короткий опис(реферат)
Для старих вугледобувних регіонів характерна суттєва техногенна перебудова геологічних структур і критична екологічна ситуація, що з урахуванням існуючої гострої проблеми нестачі та несинхронності споживання енергоносіїв свідчить про технологічне відставання країни у використанні природно-техногенних ресурсів зосереджених на відпрацьованих ділянках. До цих ре-сурсів відносяться залишені після відпрацювання шахтних підземні води, які знаходяться в затоплених гірничих виробках. Крім того, змінений в результаті гірничих робіт масив містить потужний ємнісний ресурс, здатний акумулювати рідкі енергоносії в обсязі, достатньому для згладжування сезонних коливань їх споживання.
Основною причиною такої ситуації є неузгодженість різних стадій роз-відки, розробки і згортання гірничих робіт на вугільних родовищах. У техніко-економічних і геологічних прогнозах ефективності відпрацювання шахтних полів недостатньо розглядаються передумови формування й обсяги супутніх корисних компонентів і колекторів, гідротермальний ресурс яких оцінюється як негативний на етапі розробки вугільних пластів, а на етапі завершення гірничих робіт взагалі не враховується. Тому для визначення умов формування та потенціалу техногенних гідротермальних родовищ, технологічного обґрунтування комплексного освоєння теплового ресурсу ліквідованих гірничодобувних підприємств, здатного на сучасному рівні економічної ефективності задовольнити потреби ринку країни у тепловій енергії, необхідні відповідні кількісні оцінки.