ДО ПИТАННЯ ОЦІНКИ ГАЗОНОСНОСТІ ВУГІЛЬНИХ РОДОВИЩ
Öffnen
Datum
2024-04Autor
Коровяка, Вікторія Євгенівна
Яворська, Вікторія Вікторівна
Metadata
Zur LanganzeigeZusammenfassung
У зв'язку з дефіцитом енергоносіїв в Україні однією з найактуальніших проблем є використання нетрадиційних видів вуглеводневої сировини – газу (метану) вугільних родовищ. Загальні ресурси метану переважно у вуглегазовому басейні Донбасу становлять 22 – 25 трлн. м3, а придатних до вилучення – 3,0 – 3,7 трлн. м3. Вони набагато більші, ніж запаси природного газу зокрема газових родовищ України. Тому розробку вугільних родовищ слід здійснювати комплексно з роздільним видобутком вугілля та метану.
Отже, оцінка загальної кількості метану в межах усього комплексу вугленосних відкладів на площу їхнього розповсюдження та глибину залягання має не тільки теоретичне значення, а й практичне, пов'язане з його промисловим видобутком і використанням.
Основним джерелом вуглеводневих газів у вугленосних відкладах є рослинна органічна речовина, яка зустрічається як у концентрованій формі (вугільні пласти і пропластки), так і в розсіяному стані в породах. У складі газів вугленосних відкладень встановлено метан, важкі вуглеводні, водень, вуглекислий газ, азот, сірководень, рідкі, радіоактивні та інертні гази – аргон, гелій, криптон, ксенон, радон.